Uld metervare, brun/sort
Denne uld metervare har et klassisk, uld-inspireret udtryk, men med en høj andel polyester, der gør kvaliteten mere formstabil og slidstærk i hverdagen. Det er et godt valg, når du vil have en metervare, der holder faconen pænt og samtidig giver et mere “tailored” look i færdige projekter.
Metervaren egner sig især til jakker, blazere, veste, nederdele og andre styles, hvor du vil have struktur og et gennemført finish. Den fungerer også rigtig godt til paneler og detaljer, hvor stoffet gerne må give lidt “krop” til designet.
Artikel: Uld metervare
Kvalitet: 95% Polyester, 5% Uld
Foldning/Bredde: 1450 mm.
Blandingen af polyester og uld giver en metervare med et klassisk udtryk og en kvalitet, der typisk er nem at holde pæn i brug. Bredden på 145 cm gør den praktisk til både større mønsterdele og effektiv udnyttelse ved klip.
Produktet sælges i metermål med et minimumskøb på 1 meter – men derfra bestemmer du selv! Tilføj lige så mange ekstra meter, du har brug for – en halv ad gangen. Så kan du købe f.eks. 1 meter, 2,5 meter, 4 meter eller endnu mere. Vi levere i et sammenhængende stykke.
| Bredde: | 1450 mm |
|---|---|
| Farve: | Brun, Rød, Sort |
| Kvalitet: | Polyester, Uld |
| Motiv: | Ternet |